Позитивна практика: договір оренди землі з недобросовісним орендарем розірвав суд
Чоловік, який звернувся до Білогірського бюро правової допомоги, ще в 2018 році віддав свою земельну ділянку в оренду товариству з обмеженою відповідальністю. Фірма, у свою чергу, зобов’язувалася щороку, до 31 грудня, сплачувати орендодавцю орендну плату та використовувати землю за її цільовим призначенням. Однак на ділі ані грошей не платила, ані ділянку не використовувала.
«З моменту укладення договору я жодного разу не отримав орендної плати, а мої неодноразові намагання зв’язатися з орендарем та отримати обіцяні виплати були безрезультатними», – поскаржився клієнт на прийомі в бюро.
Щоб захистити законні права та інтереси чоловіка й розірвати договір з недобросовісним орендарем, у Шепетівському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги клієнтові призначили адвокатку – Валентину Орендарчук, яка й підготувала відповідний позов.
У позовній заяві адвокатка наголосила, що орендар не сплачував орендної плати й не забезпечив використання земельної ділянки за цільовим призначенням, тобто не здійснював на ній жодної сільськогосподарської діяльності. А це призвело до погіршення стану землі, заростання її бур’янами.
«Орендар не дотримався обов`язку щодо збереження ділянки в первісному стані, що є істотним порушенням умов договору, позаяк орендодавець, укладаючи договір, не очікував, що стан землі погіршиться і, як наслідок, зменшиться її вартість», – пояснює Валентина Орендарчук.
Наведені адвокаткою аргументи переконали суд повністю задовольнити вимоги позивача, розірвавши договір оренди землі.
Рішення суду в апеляційному порядку не оскаржувалося.
Коментар адвокатки Валентини Орендарчук
У силу положень п. «ґ» та п. «д» ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання її не за цільовим призначенням та систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно з п. 37 самого договору його дія припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, зокрема внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором. При цьому, як зазначено в п. 39 договору, його розірвання в односторонньому порядку допускається відповідно до умов, зазначених в цьому договорі. Так, умовами розірвання договору в односторонньому порядку є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та систематична несплата орендної плати.
За матеріалами Білогірського бюро правової допомоги