Встановлення факту утримання трьох і більше дітей

Дата: 29.03.2023 15:00

1 жовтня набув чинності Закон України № 2599-IX «Про внесення зміни до статті 26 Закону України „Про військовий обов’язок і військову службу“ щодо додаткової підстави звільнення з військової служби під час воєнного стану».

Відповідно до підпункту "г" пункту 2 частини четвертої ст.26 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу” військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації можуть звільнитись у зв’язку з перебуванням на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

Проте на практиці бувають випадки, що  у сім’ї військовослужбовець має кількох дітей від різних шлюбів або виховує та утримує дітей від попередніх шлюбів дружини не будучи їхнім законним батьком. Таким чином на утриманні військовослужбовця фактично може перебувати троє і більше  дітей. При наявності таких фактів  мобілізований має право звільнитись з військової служби.

Для цього необхідно підтвердити факт утримання трьох і більше дітей у судовому порядку звернувшись до  суду із заявою про встановлення факту перебування фізичних осіб на утриманні.

Згідно із статтею 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до роз'яснень Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», наведений у ЦПК перелік фактів, які встановлюються судом не є вичерпним. За наявності умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч.2 ст.256 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Підтвердженням  того, що діти дійсно перебувають на утриманні військовослужбовця, такими доказами можуть бути:

• судовий наказ про встановлення аліментів;
• рішення суду про розірвання шлюбу;
• довідка з виконавчої служби стосовно відсутності боргів по сплаті аліментів;
• довідка про осіб, що спільно проживають;
• рішення суду про позбавлення батьківських прав;
• акт обстеження житлово-побутових умов сім’ї;
• документи, що посвідчують право власності на житло або договір оренди житла тощо.

За матеріалами Білогірського бюро правової допомоги