Гриби, як запобігти отруєнням

Дата: 22.10.2024 15:42

Незважаючи на те, що «грибна проблема» регулярно висвітлюється в засобах масової інформації, ситуація з отруєннями людей грибами залишається тривожною і сумна статистика минулих років нагадує про небезпеку.

Аналіз випадків отруєнь грибами в Україні свідчить, що більшість отруєнь обумовлені вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки. Отрута одного плодового тіла блідої поганки настільки небезпечна, що може привести до отруєння зі смертельними наслідками кількох людей.

Аби уникнути випадків отруєнь грибами дотримуйтесь основних профілактичних заходів при збиранні та приготуванні грибів:

• збирайте в лісі тільки ті гриби, про які ви точно знаєте, що вони їстівні;
  • відбраковуйте в лісі зіпсовані, поточені хробаками, старі, трухляві, зів’ялі, висохлі, перерослі гриби;
  • не збирайте навіть їстівні гриби  поблизу автошляхів,  сміттєзвалищ; гриби як губка всмоктують токсичні речовини, які містяться у викидних газах автомашин, смітті, повітрі;
  • зібрані гриби промийте не менше трьох разів аби відмити весь бруд;
  • суворо дотримуйтесь термічної обробки, яка необхідна при приготуванні тої чи іншої страви з грибів; готові страви з грибів зберігайте в холодильнику в емальованому чи керамічному посуді не більше доби;
  • ніколи не застосовуйте „домашніх” методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові: від дії амінокислот, які є й у їстівних і в отруйних грибах срібло може темніти, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту, який також міститься в усіх грибах;
  • не купуйте гриби в містах стихійної торгівлі та гриби, які вам невідомі;

Пам’ятайте! Гриби особливо небезпечні для дітей! У дітей ще не сформована ферментна система, а гриби містять хітин, який важко перетравлюється. Маленький організм ще не може чинити опір отруті і дитина перед нею зовсім беззахисна. Тому, давати дикорослі гриби дітям – злочин з боку батьків.

У випадку, якщо ж вам не вдалося уникнути отруєння, то після перших клінічних проявів: нудота, блювота, болі в шлунку, пронос, запаморочення – не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться за кваліфікованою медичною допомогою. Алкоголь вживати категорично протипоказано, адже він сприяє всмоктуванню в організм грибної отрути. До прибуття бригади, хворого не можна залишати без догляду.

Заборонити ходити в ліс – нереально. Але всі медики категорично радять відмовитися від збирання пластинчатих грибів. В усьому світі немає ефективних ліків від токсину блідої поганки. Єдина вакцина від грибної епідемії – здоровий глузд і переконання, що гриби – не хліб, отож без них можна прожити.

Нехай збирання грибів приносить Вам лише почуття радості спілкування з природою. Доброго Вам здоров’я!

Лікар із загальної гігієни - Валентина Яковчук
Ізяславське відділення ДУ "Хмельницький обласний центр контролю та
профілактики хвороб МОЗ України"