Увага! Всесвітній тиждень імунізації!
Всесвітній тиждень імунізації, який за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) в усьому світі проводиться щороку, цьогоріч такі заходи повсюдно будуть здійснюватися з 24 по 30 квітня. В цей же період з 27 квітня по 04 травня поточного року проводиться і Європейський тиждень з імунізації. Враховуючи, що в Україні охоплення профілактичними щепленнями як дитячого так і дорослого населення значно погіршилося та з’явився великий прошарок незахищених, з метою недопущення епідускладнень на державному рівні у сфері захисту населення від інфекційних хвороб затверджена Стратегія розвитку імунопрофілактики до 2030 року, розроблені та виконуються Регіональний план національної програми з імунізації населення України. В попередні роки, попереджуючи спалахи інфекцій, в Україні проводилися наздоганяючі кампанії по імунізації проти кору, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюка. І всі ці заходи дали позитивний результат. Враховуючи міжнародний досвід профілактики інфекційних хвороб та попередження онкозахворювань планується впровадження нового Національного календаря щеплень, що вже обговорюється провідними фахівцями з імунопрофілактики та практикуючими лікарями. Новий Календар щеплень передбачатиме пріоритет щеплення ІПВ( інактивованої поліомієлітної вакцини) над ОПВ (оральною поліомієлітною вакциною) проти поліомієліту та щеплення дівчаток проти цитомегаловірусу.
Всесвітній тиждень імунізації покликаний привернути увагу та акцентувати увагу, що здійснення імунопрофілактики необхідно для захисту як кожної людини, так і всієї спільноти від хвороб, які можна і треба попередити за допомогою вакцинації. Протягом цих двох тижнів будуть здійснюватися інформаційні заходи в засобах масової інформації, інформування населення через інформаційні сервіси про важливість профілактики та вакцинації від інфекційних хвороб, проведення освітніх уроків для учнів 5-8 та 9-10 класів щодо інформування про імунопрофілактику.
Щоб зупинити поширення інфекцій необхідно, щоб як мінімум 95 відсотків населення мали захисні титри антитіл, тобто сформувався колективний імунітет. В Україні такого рівня вакцинації від інфекційних хвороб, що керуються засобами імунопрофілактики немає, саме тому ймовірність спалахів дуже велика.
Практично доведено- профілактичні щеплення є найбільшим ефективним та надійним методом захисту від інфекційних хвороб. Сьогодні, як ніколи, в умовах воєнного стану, це актуально.
Зваживши всі за щеплення і проти- відповідь однозначна- щеплення рятують життя. Вакцини коштують великих грошей, проте держава ж закуповує їх з коштів державного фінансування і щеплення все ж здійснюється безкоштовно. Збільшується прошарок молодих батьків, які наряду з обов’язковими здійснюють щеплення і вакцинами, що входять до переліку рекомендованих, зокрема проти пневмококової інфекції, ротавірусу, грипу, вітряної віспи, вірусного гепатиту А.
Щоб уникнути ускладнень, небажаної реакції перед вакцинацією обов’язково проводиться медичний огляд сімейним лікарем чи педіатром закладу охорони здоров’я. При наявності медичних протипоказів проти щеплення сімейним лікарем проводиться лікування пацієнта, а запланована вакцинація відкладається до закінчення гострих проявів захворювання, яке було причиною протипоказання.
Отож будьте обачними та поінформованими, пам’ятайте, що здоров’я Вас, ваших дітей, в основному, залежать саме від Вас. Тож, не баріться, невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря за консультацією, чи не протермінували щеплення собі, своїм рідним і, за потреби, терміново його зробіть.
Тож будьте здорові!
Лікар-епідеміолог Ізяславського відділення
ДУ «ХОЦКПХМОЗ України»